Výstavba Dombale alebo 30% nárast obyvateľov v Ivanke pri Dunaji

Autor: Michal Zeman | 19.2.2016 o 9:57 | Karma článku: 6,15 | Prečítané:  1877x

Tento blog je venovaný problematike novej výstavby v Ivanke pri Dunaji - Dombale. Budem sa Vás snažiť pravidelne informovať ako sa situácia vyvíja.

16.2.2016 sa na Okresnom úrade v Senci konalo ústne pojednávanie vo veci Rozhodnutia v posudzovaní vplyvov výstavby Dombale na životné prostredie. Zúčastnili sa ho zástupcovia investora, starosta Ivanky pri Dunaji, občania Ivanky pri Dunaji a ja ako zástupca petičného výboru a poslanec OZ IpD.
 
Jeden z najdôležitejších momentov pojednávania bol výsledok dopravnej štúdie - v Ivanke pri Dunaji sú už dnes dve križovatky, ktoré sú dopravne nevyhovujúce (Bernolákovská-Nádražná a Bernolákovská-Zaleská) a križovatka METRO prestane vyhovovať v roku 2021. To znamená, že už dnes je stav nevyhovujúci a ďalšie navyšovanie dopravnej záťaže bude len znásobovať zaťaženosť týchto už teraz nevyhovujúcich križovatiek. Sám autor dopravnej štúdie uvádza rozšírenie Seneckej cesty na 4-pruh ako nevyhnutnosť, obe nevyhovujúce križovatky navrhuje ako kruhové a križovatku Dombale – Bernolákovská ako svetelnú.

V priebehu konania som odprezentoval  uznesenie z OZ, ktoré schválili všetci poslanci IpD jednohlasne, a ktoré odzrkadľuje aj postoj 880 občanov podpísaných pod petíciou. (plný text uznesenia z OZ a link na petíciu - dole)

Jedným so sporných bodov bolo podla mňa aj vyjadrenie starostu Ivanky pri Dunaji Ivana Schreinera na konaní citujem: Ivanka pri Dunaji je z pohľadu dopravy tranzitná obec a teda ďalšia výstavba v obci neovplyvní existujúcu dopravu a aj počet predškolských a školských zariadení bude  po dokončení plánovaného rozšírenia ZŠ a MŠ Hviezdoslavova dostatočný. Toto stanovisko sa nezhoduje so stanoviskom OZ ktoré jednohlasne prijalo uznesenie k predmetnej veci a nezhoduje sa aj so stanoviskom petičného výboru.

Zo stretnutia vyplynulo, že 881 podpisov pod petíciou pre investora nepredstavuje dostatočne reprezentatívnu mierku občanov.V súvislosti s tým sa ako oprávnená javí požiadavka občanov, aktivistov a petičného výboru vyvíjať tlak na Obecný úrad a starostu Ivanky pri Dunaji  aby sa začalo s riešením tejto nevyhovujúcej situácie, resp. pokračovalo v snažení zmeniť tento stav.

V najbližších týždňoch očakávame rozhodnutie OÚ v Senci. O ďalšom postupe Vás budem informovať.

link petícia :

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=835315

Uznesenie OZ zo dňa 16.9.2015 : 

Body ktoré boli schválené zastupiteľstvom k posudzovaniu Dombale.

1. Požiadať okresný úrad Senec o posudzovanie vplyvov na životné prostredie. (teraz je len zisťovacie konanie)

2. Žiadať o nový variant štúdie, ktorého, ako súčasťou investície, bude vybudovanie občianskej vybavenosti (min. školy a škôlky, príp. športovej haly) tak, aby sa minimalizoval negatívny dopad zóny na obsadenosť existujúcich školských zariadení v obci.

3. Žiadať zníženie počtu navrhovaných bytových domov o 50 %

4. zmeniť všetky jednosmerné komunikácie na obojsmerné

5. Žiadať do investora vypracovanie dopravnej štúdie na výhľadové napojenie lokality Dombale I a Dombale II na Seneckú cestu I/61novou komunikáciou a napojenie lokality na Bernolákovskú ulicu III/06166 kruhovým objazdom.

6. Vypracovať územný plán zóny Dombale II

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?