Plánovaná ťažba dreva v Ivanke pri Dunaji

Autor: Michal Zeman | 7.3.2016 o 22:59 | (upravené 8.3.2016 o 22:14) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  1497x

Veľa miestnych obyvateľov a návštevníkov sa teší z krásnej novej lávky cez Bielu vodu. K lávke patrí samozrejme aj príroda ktorá, dotvára celú scenériu. Viete si predstaviť našu lávku bez stromov v jej bezprostrednom okolí?

Plánovaný výrub stromov v Ivanke pri Dunaji.

Na oficiálne stránke obce je povinne zverejnený dokument s názvom Verejná vyhláška vo veci vyhotovenia programu starostlivosti o lesy (PSL).

V krátkosti definícia PSL :

Program starostlivosti o lesy je dnes nástrojom štátu, vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa na trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov. V súčasnosti sa program starostlivosti o lesy vyhotovuje pre všetky lesné pozemky na území Slovenska. PSL sa vyhotovujú na obdobie 10 rokov, v desaťročnom cykle sa teda vypracujú pre všetky lesné pozemky na Slovensku. Kompletná definícia : http://www.forestportal.sk/lesne-hospodarstvo/hospodarska-uprava-lesov/program-starostlivosti-o-lesy/Stranky/default.aspx

Teraz beží schvaľovanie tohto programu.

Schvaľovanie a účastníci konania :

Schvaľovanie PSL je konaním v procese ich vyhotovenia. Účastníkmi konania sú vlastníci, obhospodarovatelia lesov, orgány štátnej správy a ich prostredníctvom aj ďalšie odborné organizácie a verejnosť. PSL sú schvaľované okresnými úradmi v sídle kraja na obdobie desať rokov. V prípade zistenia nových alebo odlišných skutočností sa pristupuje v priebehu platnosti PSL k ich zmenám a úpravám. 

Kde je problém?

Les, ktorý má prejsť veľkoplošným holorubom je les za novým mostíkom, pri poľovníckej chate cez Bielu vodu v smere z Ivanky do Zálesia (obrázok - dielec č.72).

Kontaktoval som firmu LH projekt, ktorá tento program PLS vyhotovila. Na moju telefonickú otázku  či nemôže byť spomínaný les na dielci č.72 (obrázok) odlesnený maloplošným holorubom a nie veľkoplošným  ako na susediacom dielci č.74 (obrázok) mi povedal, že je na obhospodarovateľovi lesa ako s ním naloží – nemôže len presiahnuť rámec. To znamená, že pokiaľ je podľa PLS plánovaný maloplošný holorub, nemôže urobiť velkoplošný, ale môže napr.les len prečistiť – tzv.prebierka.

Len pre informáciu susediaci les (dielec č.74) má prejsť maloplošným holorubom a je starší ako les (dielec č.72), ktorý má prejsť veľkoplošným holorubom. Ďalší sporný moment je v tom, že susediaci dielec č.74 sa má po maloplošnom holorube opäť zalesniť a dielec č.72 po veľkoplošnom holorube nie!!!

Vec som konzultoval osobne aj s obhospodarovateľom týchto lesov. Ochotne ponúkol stretnutie na mieste aj s odborníkom. Keďže je ale PN, musí sa odložiť stretnutie na neskôr. Patová situácia podľa obhospodarovateľa nastáva vtedy, keď obhospodarovateľ lesa má podľa PLS v pláne veľkoplošný holorub a on by ho neurobil. Následne môže niekoho zavaliť zhnitý strom a problém je na svete - bude sa hľadať vinník.

Na obecnom úrade o týchto výruboch nevedeli. Postoj starostu, keď som teda ku koncu rozhovoru správne pochopil je taký, že stanovisko pošlú. 

Odborníčka na životné prostredie ma utvrdila v názore, že teraz je ten moment, kedy sa dá vstúpiť do plánovaných výrubov zaslaním stanoviska a dokonca sa dá za určitých podmienok funkcia tohoto lesa preklasifikovať (terajšia funkcia, typ je vodohospodársko-produkčný, preklasifikácia na les osobitého určenia - nebude sa už môcť ťažiť drevo).

Je nutné poslať stanovisko ku tomuto PLS, aby sa prihliadlo na rekreačnú zónu tohto lesa a výrub sa nerobil alebo sa minimálne preklasifikoval – zmena v pláne ťažby. Tento les je významný z hľadiska ochrany prírody, rekreácie a poľovníctva.

Vzor stanoviska zverejním na FB.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.


Už ste čítali?