Plánovaná ťažba dreva v Ivanke pri Dunaji

Autor: Michal Zeman | 7.3.2016 o 22:59 | (upravené 8.3.2016 o 22:14) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  1526x

Veľa miestnych obyvateľov a návštevníkov sa teší z krásnej novej lávky cez Bielu vodu. K lávke patrí samozrejme aj príroda ktorá, dotvára celú scenériu. Viete si predstaviť našu lávku bez stromov v jej bezprostrednom okolí?

Plánovaný výrub stromov v Ivanke pri Dunaji.

Na oficiálne stránke obce je povinne zverejnený dokument s názvom Verejná vyhláška vo veci vyhotovenia programu starostlivosti o lesy (PSL).

V krátkosti definícia PSL :

Program starostlivosti o lesy je dnes nástrojom štátu, vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa na trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov. V súčasnosti sa program starostlivosti o lesy vyhotovuje pre všetky lesné pozemky na území Slovenska. PSL sa vyhotovujú na obdobie 10 rokov, v desaťročnom cykle sa teda vypracujú pre všetky lesné pozemky na Slovensku. Kompletná definícia : http://www.forestportal.sk/lesne-hospodarstvo/hospodarska-uprava-lesov/program-starostlivosti-o-lesy/Stranky/default.aspx

Teraz beží schvaľovanie tohto programu.

Schvaľovanie a účastníci konania :

Schvaľovanie PSL je konaním v procese ich vyhotovenia. Účastníkmi konania sú vlastníci, obhospodarovatelia lesov, orgány štátnej správy a ich prostredníctvom aj ďalšie odborné organizácie a verejnosť. PSL sú schvaľované okresnými úradmi v sídle kraja na obdobie desať rokov. V prípade zistenia nových alebo odlišných skutočností sa pristupuje v priebehu platnosti PSL k ich zmenám a úpravám. 

Kde je problém?

Les, ktorý má prejsť veľkoplošným holorubom je les za novým mostíkom, pri poľovníckej chate cez Bielu vodu v smere z Ivanky do Zálesia (obrázok - dielec č.72).

Kontaktoval som firmu LH projekt, ktorá tento program PLS vyhotovila. Na moju telefonickú otázku  či nemôže byť spomínaný les na dielci č.72 (obrázok) odlesnený maloplošným holorubom a nie veľkoplošným  ako na susediacom dielci č.74 (obrázok) mi povedal, že je na obhospodarovateľovi lesa ako s ním naloží – nemôže len presiahnuť rámec. To znamená, že pokiaľ je podľa PLS plánovaný maloplošný holorub, nemôže urobiť velkoplošný, ale môže napr.les len prečistiť – tzv.prebierka.

Len pre informáciu susediaci les (dielec č.74) má prejsť maloplošným holorubom a je starší ako les (dielec č.72), ktorý má prejsť veľkoplošným holorubom. Ďalší sporný moment je v tom, že susediaci dielec č.74 sa má po maloplošnom holorube opäť zalesniť a dielec č.72 po veľkoplošnom holorube nie!!!

Vec som konzultoval osobne aj s obhospodarovateľom týchto lesov. Ochotne ponúkol stretnutie na mieste aj s odborníkom. Keďže je ale PN, musí sa odložiť stretnutie na neskôr. Patová situácia podľa obhospodarovateľa nastáva vtedy, keď obhospodarovateľ lesa má podľa PLS v pláne veľkoplošný holorub a on by ho neurobil. Následne môže niekoho zavaliť zhnitý strom a problém je na svete - bude sa hľadať vinník.

Na obecnom úrade o týchto výruboch nevedeli. Postoj starostu, keď som teda ku koncu rozhovoru správne pochopil je taký, že stanovisko pošlú. 

Odborníčka na životné prostredie ma utvrdila v názore, že teraz je ten moment, kedy sa dá vstúpiť do plánovaných výrubov zaslaním stanoviska a dokonca sa dá za určitých podmienok funkcia tohoto lesa preklasifikovať (terajšia funkcia, typ je vodohospodársko-produkčný, preklasifikácia na les osobitého určenia - nebude sa už môcť ťažiť drevo).

Je nutné poslať stanovisko ku tomuto PLS, aby sa prihliadlo na rekreačnú zónu tohto lesa a výrub sa nerobil alebo sa minimálne preklasifikoval – zmena v pláne ťažby. Tento les je významný z hľadiska ochrany prírody, rekreácie a poľovníctva.

Vzor stanoviska zverejním na FB.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?